Imatralainen kiekkoseura Pesä ryhtyy tapahtumajärjestäjäksi

Lehdistötiedote 12.6.2022

Imatralainen jääkiekkoseura Pesä perustaa toimintansa taustalle yrityksen.

Tysä Oy:n tehtävänä on joukkueen varainhankinta. Se keskittyy ainakin aluksi tapahtumajärjestelyihin. Sen ensimmäinen suurempi tapahtuma on Imatran urheilutalolla järjestettävä suuri kaikille avoin pikkujoulutapahtuma Bilejoulut, johon on tulossa tunnettuja kotimaisia artisteja.

Yritys mahdollistaa varainhankinnan joukkueemme toimintaan. Pelaajat maksavat itse pelaamisestaan, mutta yritämme näin pienentää heidän osuuttaan ja mahdollistaa muutenkin hyvän ja turvallisen ympäristön pelaamiselle, sanoo seuran manageri Marko Ruhanen.

Bilejoulut marraskuussa

Bilejoulut Tysä järjestää 12. marraskuuta urheilutalolla.

Lavalle nousevat Movetron, Antti Ketonen ja Disco Inferno. Tapahtuman juontaa televisiosta tuttu jääkiekkoselostaja Jani Alkio. Mukana menossa on myös imatralainen Dj Mallu.

Tämmöistä tapahtumaa ei Imatralla ole, joten uskomme tapahtuman kiinnostavan. Koronavuosien jälkeen ihmiset odottavat tapahtumia. Urheilutalokaan ei ole ollut aikoihin konserttipaikkana, Ruhanen sanoo.

Liput ovat jo tulleet myyntiin TIKETTIIN. Tarjolla on myös Vip-paketteja, joihin kuuluu ruokailu.

Luvassa on jatkossa mahdollisesti myös kevääseen ajoittuva tapahtuma.